Home Léky Cvičení Operace Bolestivý styk Články Diskuze Kontakty
Bolest při pohlavním styku může mít řadu příčin. Vzniká po porodech, častých poševních zánětech, po opakovaném pohlavním styku, při endometrióze, výhřezu dělohy, myomech, v případě psychogenních poruch, při svalové nerovnováze v oblasti pánevního dna a s tím souvisejících blokádách pánve, kostrče a bederní páteře. Proto je nutné vždy pečlivě vyšetřit, proč daný dyskomfort vzniká.
Z hlediska fyzioterapie lze využít při léčbě bolestivého pohlavního styku metodu Ludmily Mojžíšové. Tato metoda spočívá v důkladném kineziologickém rozboru, který odhalí případné svalové dysbalance, vadné pohybové stereotypy, blokády. Další terapie probíhá podle zjištěných údajů. Bolest při pohlavním styku může být spojena s přetíženým a tím zároveň funkčně nestabilním pánevním dnem. Žena tuto svalovinu hůře ovládá, není schopna její relaxace a zároveň kvalitního zapojení. To vytváří další řetězení poruch do oblasti kostrče, pánve, kyčelních kloubů, bederní páteře. Při delším trvání se problematika pánevního dna (PD) může projevit problémy i v krční páteři. Při terapii se fyzioterapeut zejména zaměřuje na uvolnění svalů PD, na jejich kvalitní zapojení do pohybových vzorů a na případné odstranění kloubních blokád.
Žena by tento problém měla řešit co nejdříve. Důležité jsou i kvalitní vztahy a informovanost partnera o dané situaci. Jinak vzniká u ženy psychická zátěž, která tuto problematiku ještě zhoršuje.
© 2014 Léčba inkontinence